Rok szkolny 2013/2014


 

 

Konkurs Auders Master Mind rozstrzygnięty!

 

Konkurs zagadek niekoniecznie matematycznych (ale na pewno logicznych i na pewno w języku angielskim) rozstrzygnięty!

Uroczyście ogłaszamy, że zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Auders Master Mind został Adam Górski!

Drugie miejsce wywalczyła Sandra Skubis, trzecie - Filip Lewandowski i Kacper Ważyński.

W konkursie posypały się dyplomy, medale, nagrody :-)

Wszystkim Uczestnikom turnieju gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

 

 

 

 

Święto Szkoły

 

 

 

 

Zielona Szkoła - OW Kulka

 

W dniach 27-29 kwietnia uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wyjechali na Zieloną Szkołę do Kulki. Program wycieczki przewidywał między innymi: pakiet superintegracyjny, ognisko, paintballa, pakiet antygrawitacyjny, buggy, survival, dyskotekę, przejazdy quadami. Opiekunami na wycieczce byli: Justyna Kownacka i Paweł Jaśkiewicz.

 

 

 

 

Dzień Ziemi - "Eko Kapturek"

 

23 kwietnia, na trzeciej godzinie lekcyjnej świętowaliśmy Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi. To akcja prowadzona corocznie wiosną - 22 kwietnia, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Nasze Gimnazjum również przyłączyło się do tych obchodów. Wybrani uczniowie klas I i II gimnazjum wystąpili przed swoimi młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły podstawowej w przedstawieniu pt :” Eko Kapturek”. Zarówno aktorzy, jak i widzowie, a także nauczyciele doskonale się bawili, a przy tym przypomnieli sobie, jak ważny jest los naszej „błękitnej planety”! Treści zawarte w teatrzyku, uświadomiły wszystkim, że nie trzeba być działaczem organizacji ekologicznej, aby dbać o środowisko.
Nad przygotowaniem „Dnia Ziemi” czuwały Panie Barbara Kownacka i Justyna Kownacka.

 

 

 

 

Mini Playback Show - Finał Konkursu Muzycznego

 

5 kwietnia w Sali Widowiskowej w Ratuszu Miasta Legionowa odbył się Finał Konkursu Muzycznego Mini Playback Show zorganizowanego dla Przedszkoli Przy Lesie, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sapere Aude.

 

 

 

 

Auderska noc

 

Z czwartku na piątek 20-21 marca 2014 Uczniowie klasy 6 oraz klasy 1 i 2 gimnazjum wzięli udziału w Auderskiej Nocy. Rozpoczęliśmy około 19.00. Zakkończyliśmy nasz biwak w piątek, po śniadaniu - około godziny 9.00. W programie były m.in. Auderskie Kino Nocne, próby do Mini Playback Show, nocne pogaduchy na tematy różne. Tylko niektórzy skorzystali z karimat i śpiworów, ponieważ integracja trwała do samego rana :-).

 

 

 

 

Walentynki

 

14 lutego obchodziliśmy w naszym gimnazjum walantynki. Było uroczo, nastrojowo, smacznie i wesoło. Każdy dostał coś miłego :-).

 

 

 

 

Wigilia szkolna

 

Uczniowie Gimnazjum i 6 klasy Szkoły Podstawowej uczestniczyli w przygotowaniach przedświątecznych - wspólnie wykonali ozdoby choinkowe, ubierali choinkę, przygotowywali świąteczne potrawy. Gdy nadszedł dzień szkolnej wigilii - 20 grudnia - Uczniowie zasiedli przy świątecznym stole zastawionym tradycyjnymi przysmakami wigilijnymi. Nie zabrakło śpiewanie kolęd.

 

 

 

 

Międzyszkolna Debata Oxfordzka

 

Dnia 16 grudnia uczniowie Gimnazjum i klasy 6 Szkoły Podstawowej brali udział w międzyszkolnej debacie oksfordzkiej na temat: „Czy mamy wpływ na życie ludzi w krajach globalnego południa?”

Debata organizowana była w ramach europejskiego projektu "MDG'15" (Millennium Development Goals), współfinansowanego przez Komisję Europejską. Patronem merytorycznym debaty jest Fundacja Partners Polska - organizacja pozarządowa, której misją jest budowanie zrozumienia między ludźmi, społeczeństwami i kulturami.
Debata odbyła się w Szkole Podstawowej nr 227 przy ul. Astronautów 17 (Warszawa-Włochy). Nasi uczniowie debatowali z uczniami klasy 6 goszczącej nas szkoły, broniąc tezy, że „Nie mamy wpływu na życie ludzi w krajach globalnego południa”. Neutralną publicznością byli uczniowie kl.1 i 2 Społecznego Gimnazjum nr 5 STO przy ul. Astronautów 11 w Warszawie. Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Agnieszka Pędzich, p. Anna Mieszkian, p. Małgorzata Brodacka oraz p. Joanna Kazimierczyk.

 

 

 

 

Mikołajkowe Otwarte Zawody Pływackie w Jabłonnie

 

W dniu 14 grudnia na basenie w Jabłonnie klub LKS „Lotos” przy współpracy z GCKiS zorganizował zawody pływackie dla dzieci z naszej gminy. W zawodach udział wzięło 70 dziewcząt i chłopców, którzy w zależności od wieku i umiejętności, mieli do pokonania różne długości basenu.

Z naszych szkół (Szkoły Podstawowej i Gimnazjum) do zawodu przystąpiło dwóch Uczniów:

Oliwier Karnowski z klasy 6a, który w kategorii SP, klasa 5-6 zdobył I miejsce!
Filip Lewandowski z klasy 1 Gimnazjum, który w kategorii chłopcy Gimnazjum zdobył 2 miejsce!

Serdecznie gratulujemy!!!

Wyniki końcowe:

Kat. wiek.: chłopcy - SP kl.: 5 - 6 ( 3 dł. basenu: stylem dowolnym )

1 m. Oliwier Karnowski 48,8

2 m. Kuba Duliński 51,0

3 m. Kuba Żdzieborski 52,3

4 m. Michał Dębiński 59,1

5 m. Karol Krużmanowski 60,4

6 m. Kuba Gaiński 60,6

Kat. wiek.: chłopcy – gimnazjum ( 4 dł. basenu – dowolnym)

1 m. Kuba Cegiełka

2 m. Filip Lewandowski

3 m. Joanna Murzynowska

 

 

 

 

Mikołajki

 

6 grudnia Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Sapere Adue obchodzili Mikołajki.

 

 

 

 

Warsztaty Fundacji Partners Polska - projekcja filmu

 

Dnia 29 listopada w szkole odbyły się w godzinach 11:30 - 13:30 (bez przerwy) warsztaty połączone z prezentacją filmu "Szkoła z blachy" dla klasy 6 i gimnazjum. Warsztaty zorganizowała Fundacja Partners Polska, działająca w ramach Projektu unijnego MDG (Milenijne Cele Rozwoju).

Warsztaty były wstępem do udziału naszych uczniów w debacie na temat związany z problematyką Edukacji Globalnej. Będzie to debata międzyszkolna, która odbędzie się 16 grudnia. Szczegóły dotyczące tej debaty podamy w przyszłym tygodniu.

 

 

 

 

Pierwsze Szkolne Zawody Sportowe w Unihokeju

 

Dnia 8 listopada odbyły się Pierwsze Szkolne Zawody Sportowe w Unihokeju. Do zawodów przystąpiły: szkoła podstawowa i gimnazjum. Wskazano na przepisy gry, zasad fair play i rozpoczęto zmagania.

Turniej odbył się systemem każdy z każdym, zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum. Uczestników podzielono na dwie grupy: młodszą – pierwsza i druga klasa szkoły podstawowej oraz starszą - szósta klasa szkoły podstawowej i pierwsza wraz z drugą gimnazjalną. Łącznie startowało 22 uczniów, w tym:

9 dziewcząt młodszego rocznika, w którym przodował jedyny chłopiec,
uczniowie starsi o przybliżonej liczebności 4 dziewcząt i chłopców, którym w równym tempie dorównywali uczniowie z klasy szóstej.

Łącznie zdobytych bramek było aż 85 w grupie II i 19 w grupie I.

Zawodnicy starali się jak najskuteczniej przechytrzyć przeciwnika na polu bramkowym. Dwoili się trioli, aby nie dopuścić do utraty gola. Nie zabrakło też ciekawych akcji, a niektóre z nich uwieńczone były przepięknymi bramkami. Nie obyło się bez płaczu, zwłaszcza wśród młodszych uczestników turnieju, którzy za wszelką cenę chcieli wygrać :))).

Wśród faworytów w szkole podstawowej był Borys z klasy 1, który wygrał wspaniałym wynikiem 19 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Vanessa z klasy 2, uzyskując tylko jedno oczko mniej - 18 punktów, a na trzecim, zdobywając 17 punktów, Magdalena Kopczewska z klasy 1. Wśród gimnazjalistów nie łatwo było wskazać zwycięzcę tego pojedynku, jednakże po zaciętej walce wygrał Olek z klasy 1 ze wspaniałym wynikiem 30 punktów, kolejny zawodnik to Norbert klasy 1 – punktów 21, który uplasował się na drugim miejscu. Na podium nie zabrakło też dziewczyny. Trzecie miejsca zdobyła Sandra klasy 1 z wynikiem 19 punktów.

Skład uczestników turnieju w Gimnazjum Sapere Aude – grupa II:

Gimnazjum I

Lewandowski Filip, Pavelock Piotr, Puźniak Norbert, Skubis Sandra, Wal Aleksander, Walicki Mateusz

Gimnazjum II

Karnowska Monika, Maher Roksana, Tomczak Tobiasz, Lawrenz Paula

 

 

 

 

Dzień Niepodległości

 

8-go listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. W tym roku obchody były dość nietypowe. Uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej Droga do Niepodległości. Przygotowania do niej rozpoczęliśmy już tydzień wcześniej. Uczniowie otrzymali materiały edukacyjne, a także uczestniczyli w pogadance na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

W końcu nadszedł dzień, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą. Zostali oni podzieleni na trzy drużyny. Odpowiedzialne zadanie otrzymał nasz łącznik Filip, który musiał zapisywać wyniki poszczególnych drużyn :-).

Gra polegała na wykonywaniu różnych zadań przypisanych do poszczególnych punktów:

Punkt pierwszy - KOMENDANT. Tutaj uczniowie musieli rozwiązać test dotyczący Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także odgadnąć, na którym portrecie znajduje się wizerunek komendanta legionów.
Punkt drugi - LEGIONY. Pierwsze zadanie polegało na uważnym wsłuchiwaniu się w piosenki legionowe. Następnie należało odpowiedzieć na pytania dotyczące danej pieśni.
Punkt trzeci - ORLĘTA LWOWSKIE. Uczniowie rozwiązywali tutaj Krzyżówkę Niepodległościową, która wzbudziła wiele emocji :-). Poradzili sobie także bez problemu z tytułowaniem obrazów i fotografii związanych z odzyskaniem niepodległości.
Punkt czwarty - ZNÓW NIEPODLEGŁA. Znajomością tytułów i tekstów pieśni niepodległościowych musieli wykazać się uczniowie przy tym punkcie.
Punkt piąty - CZYN POWSTAŃCZY - To zadanie wymagało logicznego myślenia i umiejętności kojarzenia faktów z ... rekwizytami. Drużyny losowały jeden rekwizyt, który swoim znaczeniem, odpowiadał jednemu z wydarzeń niepodległościowych.
Punkt szósty - BITWA WARSZAWSKA - Tutaj uczniowie mieli najwięcej zabawy :-). Drużyny musiały przenieść na kocu "rannego żołnierza" slalomem i na czas. Wszyscy uczestnicy wykazali się szybkością i ogromną sprawnością fizyczną :-)

Wszystkie drużyny z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w rozwiązywaniu zadań. W nagrodę otrzymali dyplomy za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także drobne upominki.

 

 

 

 

Halloween

 

31 października, po lekcjach odbyło się Halloween. Zawijanie mumii, gotowanie zupy czarownicy na czas czy wyścig dyń to tylko część upiornych atrakcji, które czekały na uczniów. W międzyczasie zajadaliśmy się potwornie pysznymi ciasteczkami z dynią, przygotowanymi przez Paulę, uczennicę klasy drugiej. Potem cały przegląd strachów udał się na dalszą część uczty, czyli pizzę. Ostatnim punktem programu był oczywiście 'psikus czy cukierek' - nawiedzanie okolicznych domów w poszukiwaniu słodyczy.

 

 

 

 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

Poniedziałek, 14 października różnił się od zwykłych dni szkolnych. Obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, który w naszej szkole jest zarazem dniem ślubowania uczniów pierwszych klas gimnazjum.

„Ja, uczeń Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie – ślubuję wypełniać obowiązki ucznia, aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach i w życiu szkoły, rozwijać swoje możliwości intelektualne, dbać o pozytywny wizerunek swojej szkoły i godnie ją reprezentować, przestrzegać zasad i norm zachowania godnego ucznia gimnazjum…”

wraz z tymi podniosłymi słowami uczniowie klasy pierwszej stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Aby na to zasłużyć musieli najpierw wykazać się różnorodnymi umiejętnościami radzenia sobie z przeciwnościami losu. Otrzymali szereg zadań, w których ceniona była pomysłowość, mądrość, odwaga, zdolności przetrwania :) …

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

 

30 września odbył się w naszym gimnazjum i szkole podstawowej Dzień Chłopaka. Dziewczyny już od dawna z wielkim zaangażowaniem planowały jak mile zaskoczyć Naszych Chłopców :-). Niespodzianka była słodka. Gimnazjalistki własnoręcznie upiekły przepyszne ciasta i kolorowe babeczki a także również samodzielnie wykonały kolorowe kwiatki z origami. Chłopcom pomysł bardzo się podobał, z apetytem zjedli wszystkie pyszności i z wdzięcznością przyjęli kwiaty. Atmosfera była sympatyczna i radosna, w tle towarzyszyła nam muzyka, którą nasza młodzież zna i lubi. Mamy nadzieje, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci Naszych Chłopców. :-)

 

 

 

 

Europejski Dzień Języków

 

Każdego roku, 26 września, Europejski Dzień Języków jest obchodzony w szkołach całej Europy. Inicjatywa ta, podjęta w 2001 roku, służy promowaniu bogactwa językowego Europy. W tym roku nasze Gimnazjum również przyłączyło się do tych obchodów. Główne działania związane z obchodami odbywały się będą na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej, ale 'akcenty językowe' pojawiły się na każdej lekcji w tym dniu.

Było trochę na poważnie i trochę na wesoło. Słowo wstępne wygłosiła Pani wicedyrektor Agnieszka Pędzich, która powitała zebranych uczniów i podkreśliła, jak ważna jest w dzisiejszych czasach nauka języków obcych. Podała dla przykładu kilka liczb, z których wynikało, że zaledwie 55% Polaków potrafi komunikować się w języku innym niż ojczysty, co stawia nas daleko za niektórymi europejskimi krajami - np. Łotwą, Estonią czy Szwecją.

Następnie uczniowie podzielili się na grupy 2- i 3-osobowe, które współzawodniczyły ze sobą w dwóch konkurencjach. Pierwszą konkurencją były quiz internetowy polegający na dopasowaniu przywitania w danym języku do konkretnego państwa (grupy państw). Jak się okazało, nie było to wcale proste zadanie...

Gwoździem programu była jednak druga konkurencja. Uczniowie otrzymali kartki z 35 ciekawostkami statystycznymi dotyczącymi języków. W informacjach tych były jednak pewne luki, które uczniowie musieli uzupełnić. Aby to zrobić, musieli odnaleźć informacje porozwieszane w różnych miejscach szkoły - nie zawsze łatwe do znalezienia...

Uczniowie z prawdziwym zaangażowaniem biegali po szkole, zaglądając w różne zakamarki...

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody - w zależności od zdobytego miejsca - w postaci smyczy i / lub długopisów z logo programu eTwinning oraz cukierki firmowe szkoły Sapere Aude.

 

 

 

 

Festiwal Nauki w Jabłonnie

 

Sobota, 21 września 2013 w Sapere Aude wyjątkowo była dniem nauki.

Jednak dość nietypowym … zamiast tradycyjnie zasiąść w szkolnych ławach, wybraliśmy się na odbywający się na terenie naszej gminy (w Pałacu w Jabłonnie) XVII Festiwal Nauki.

Naprawdę się działo :-)

Największą uczniowską pilnością i chęcią poszerzania horyzontów wykazaliśmy się podczas:

pokazu pojazdu kropelka, testowania samochodu elektrycznego pac – car,bliskiego spotkania z ciekłym azotem,a także podczas prezentacji sposobów ujarzmiania przestępcy.

Nie mniej emocji wywołała demonstracji wystrzału z broni skałkowej, możliwość osobistego się do niej przymierzenia. Naprawdę było warto!

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

 

2 września o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.