Rok szkolny 2012/2013


 

Ślubowanie klas 1

 

Wydarzeniem środy, 17 października było ślubowanie uczniów Sapere Aude. Najważniejszymi bohaterami byli oczywiście uczniowie, a w tej ważnej chwili towarzyszyli im rodzice i nauczyciele.

W czasie uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie, a Pani dyrektor pasowała każdego z nich na „zaprzysiężonego” członka szkolnej społeczności.

Spotkanie to nie mogło obyć się bez akcentów artystycznych przygotowanych wespół przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Były wierszyki, śpiew, mini koncert na gitarę i wiolonczelę.

Uczniowie wymienili się samodzielnie przygotowanymi obrazkami - młodsi pierwszoklasiści wręczyli je swoim starszym kolegom i na odwrót; była to niespodzianka zarówno dla jednych i drugich :)

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali również szkolne tarcze.

Na koniec wszyscy mogli porozmawiać przy słodkim co nie co.

W kronice szkoły jest to historyczne, inauguracyjne ślubowanie. Spośród uczniów, którzy właśnie zostali pasowani będą ci, którzy poniosą sztandar szkoły w następnym roku szkolnym. Wszyscy będą towarzyszyć swoim młodszym koleżankom i kolegom.

 

 

Halloween

 

Ostatniego dnia października naszą szkołę nawiedziły duchy, strzygi i upiory. Zanim na dobre zadomowiły się w klasach, spenetrowały całą okolicę. I choć zdaje się być ona niewielka, to chyba urok wygłodniałych duchów musiał być silny, gdyż zebrały mnóstwo słodkich łupów.

Dysponując takim wzmocnieniem, duchy przystąpiły do wycinania dyniowych lamp, żeby oświetlić drogę ich upiornym kolegom. Zabawom nie było końca, a gwoździem programu okazał się quiz o świecie i życiu pozagrobowym.

 

 

Król Sprytu

 

Król Sprytu okrzyknięty! :-)

 

Na początku grudnia zakończył się pierwszy w tym roku szkolny turniej pod nazwą „10 wizyt w Królestwie Sprytu”.

W każdy wtorek od września do grudnia, na gazetce ściennej w sali „W liczbach piękno świata zaklęte” pojawiała się zagadka niekoniecznie matematyczna.

Lubiący główkować uczniowie „Sapere Aude” mieli czas do piątku, aby się z nią zmierzyć. Organizatorka konkursu – p. Agnieszka Pędzich punktowała wszystkich uczestników zabawy za wyrażenie chęci uczestnictwa, podjęcie próby rozwiązania, za pomysłowość, nawet jeśli rozwiązanie okazywało się niewłaściwe oraz oczywiście za prawidłowy wynik i jego uzasadnienie. Kilka kolejnych zagadek składało się na jeden turniej, po zakończeniu którego wyłoniony został zwycięzca.

Bezapelacyjnym Królem Sprytu okrzyknięty został uczeń klasy V Oliwier Karnowski! Gratulujemy!! Zwycięzca, poza gromkimi brawami, otrzymał puchar ze słodką niespodzianką, dyplom oraz glejt potwierdzający otrzymanie niejednej oceny celującej :-), a także … uwaga … pozwolenie na jednodniową „labę” od szkoły :-). Pozostałe miejsca na podium uhonorowane zostały ocenami celującymi. Wszystkie nagrody do ostatniego dnia były wielką tajemnicą dla uczestników.

 

 

Spotkanie Wigilijne 2012r.

 

Dnia 21 grudnia, w ostatni dzień zajęć szkolnych przed feriami świątecznymi, odbyło się Spotkanie Wigilijne wszystkich klas, które wprowadziło nas w niecodzienny, świąteczny nastrój. Było radośnie, słodko, ciepło i sympatycznie. Wspólnie z uczniami i nauczycielami, z przygotowanej przez p. Łukasza Ruszczyka i uczniów gimnazjum prezentacji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących tradycji wigilijnych i bożonarodzeniowych naszego kraju oraz innych państw świata.

Mieliśmy także okazję zweryfikować swoją wiedzę na temat postaci św. Mikołaja, porozmawiać o własnych doświadczeniach związanych ze spotkaniami z nim, z rodziną i bliskimi a także z tradycją naszych rodzin.

Tego dnia nie zabrakło oczywiście śpiewania kolęd i życzeń świąteczno - noworocznych.

Całość wigilijnego nastroju dopełniły przygotowane na tę okazję domowe wypieki uczniów i inne smakowitości.

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

21 marca klasę 1a odwiedziła piękna, zielona z koszem pełnym wiosennych, kolorowych kwiatów – PANI WIOSNA. Każdemu naszemu uczniowi wręczyła wiosenny kwiatek z niespodzianką. Po wizycie Pani Wiosny dzieci przystąpiły do pracy nad stworzeniem Marzanny. Jak wiemy Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten jest obecnie łączony z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca. Uczniowie wraz z wychowawczynią - Kamilą Stefańską oraz uczennicą Klubu Podróżnika Gimnazjum Sapere Aude - Paulą Lawrenz i opiekunem Klubu - p. Magdaleną Gałczyńską wyruszyli z gotową Marzanną nad rzekę, dokonać rytualnego przywołania wiosny, na którą już wszyscy z utęsknieniem czekamy.

 

 

WIELKANOCNE OTWARTE ZAWODY PŁYWACKIE w JABŁONNIE

 

W dniu 23.03.13r. o godzinie 11:00 na basenie w Jabłonnie Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Ludowy Klub Sportowy "Lotos" zorganizowali Otwarte Wielkanocne Zawody Pływackie dla uczniów szkół podstwowych i gimnazjalnych gminny Jabłonna. W zawodach udział wzięło 79 dziewcząt i chłopców, którzy w zależności od wieku i umiejętności, mieli do pokonania różne długości basenu. Nad całością czuwał p. Jacek Szopa oraz z ramienia GCKiS p. Waldemar Oman.

Z naszej Szkoły Podstwowej i Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie pod kierunkiem p. Pawła Jaśkiewicza, wystartowali:

- Oliwier Karnowski z klasy V SP Sapere Aude, który zajął V miejsce w kategorii chłopcy, SP, kl.5-6,

- Tobiasz Tomczak z Ginnazjum Sapere Aude, który zajął I miejsce w kategorii chłopcy, Gimnazjum.

Wyniki końcowe:

Kat. wiek.: chłopcy - SP kl.: 5 - 6 ( 3 długości. basenu: stylem dowolnym )

1 m. Kuba Cegiełka 34,5

2 m. Dawid Micek 35,6

3 m. Kacper Senkowski 37,3

4 m. Michał Rusin 43,8

5 m. Oliwier Karwowski 53,4

6 m. Daniel Wojtowicz 1:02

Kat. wiek.: chłopcy – gimnazjum ( 4 długości. basenu – dowolnym)

1 m. Tobiasz Tomczak 58,0

Gratulujemy!

 

 

Liga Mistrzów - Mistrz Łamigłowek Liczbowych

 

Kolejna edycja łamigłówek niekoniecznie matematycznych zakończona.

Po „Królestwie Sprytu” przyszedł czas na „Ligę Mistrzów”.

Tak jak w przypadku pierwszego konkursu, tak i tym razem łamigłówka była wywieszana na szkolnej gazetce ściennej w każdy wtorek, uczniowie mieli czas na jej rozwiązanie do końca tygodnia.

„Mistrzem Łamigłówek Liczbowych” został uczeń pierwszej klasy gimnazjum Tobiasz Tomczak uhonorowany pamiątkowym medalem i nagrodą niespodzianką :-). Gratulujemy!

 

 

Zielona Szkoła - Berlin

 

W maju, w teminie 9-12.05, uczniowie gimnazjum pojechali na Zieloną Szkołę do Berlina. Wcześniej korzystając z internetu oraz innych narzędzi komunikacji, mieli za zadanie samodzielnie przygotować projekt wyjazdu. Było to dla nich wyzwanie, ale też okazja do wcześniejszego poznania ciekawych miejsc, obiektów, poszukania informacji. Uczniom spodobała się ta koncepcja - z przyjemnością zabrali się do przygotowania programu wycieczki.

Pierwszy dzień uczniowie spędzili pod hasłem: "Witaj Berlinie, czyli łyk Berlina, łyk historii", zwiedzając Mur Berliński, Plac Aleksandra i okolicę, m.in. Wieżę Telewizyjną, Zegar Urania, budynki Berolinahaus i Alexanderhaus. Drugi dzień był dniem tropikalnej integracji. Uczniowie z Berlina przenieśli się na teren Tropical Islands - tropikalnej zadaszonej wyspy w świat pełen egzotyki, gdzie spacerowali po plaży Morza Południowego, wybrali się na ekspedycję po Lesie Tropikalnym, korzystali ze wszystkich wodnych atrackcji wyspy, zwiedzali tropikalną wioskę, a po dniu pełnym wrażeń spędzili noc w przytulnych namiotach safari, znajdujących się w sąsiedztwie Lasu Tropikalnego. Trzeciego dnia zielonej szkoły nastała "gorączka sobotniego Berlina, czyli spełnianie marzeń". Tego dnia uczniowie powrócili do Berlina, gdzie podziwiali Bramę Brandenburską, budynek Parlamentu, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Wieczorem podzielli się na grupy: "One Direction" - grupa uczestnicząca w koncercie zespołu One Direction" oraz grupa "Berlin wieczorem", kontynuująca zwiedzanie miasta, m.in. z wysokości Wieży Telewizyjnej. Ostatniego dnia uczestnicy Zielonej Szkoły żegnali się ze stolicą Niemiec na stacji Berlin Ostbf, wsiadając w powrotny pociąg do Warszawy :). Wrócili zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i niesamowitych opowieści.

 

 

Święto Szkoły Sapere Aude

 

18 maja 2013r. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie obchodziły swoje I święto. Z tej okazji uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna szkoły spotkali się na wspólnej biesiadzie (bez krawatów) w klimatycznym i malowniczym miejscu - w Stajni na Kępie w Skierdach, mieszczącej się nieopodal placówki.

Biesiada rozpoczęła się o godzinie 11:00 od uczczenia pierwszego Święta Szkoły zdmuchnięciem pierwszej świeczki na serniku wiedeńskim, po raz pierwszy upieczonym przez wychowawczynię klasy 1a Gimnazjum – Agnieszkę Pędzich. Wszyscy przede wszystkim miło spędzali czas, ale też rozmawiali przy ognisku, piekli i zajadali się kiełbaskami, wymieniali swoimi kulinarnymi doświadczeniami i chwalili ulubionymi przepisami, czego efektem stał się suto zastawiony stół przepysznymi sałatkami i wypiekami własnymi.

Dzieci gimnazjum i szkoły wysłuchały wykładu i przyglądały się prezentacji na temat koni przygotowanych przez p. Katarzynę Sibilską (socjolożkę i instruktorkę rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazda konna). Po wykładzie uczniowie podziwiali i przekupywali marchewkami koniki, poznali wszystkich domowników Stajni na Kępie (konie, psy, koty a nawet kruka). Po krótkiej przerwie wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w grze terenowej, która łączyła elementy zabawy, rywalizacji, integracji i umiejętnego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas wcześniejszego wykładu i prezentacji. Najtrudniejszym, ale i najzabawniejszym okazało się zadanie zdobycia jabłka dla konia, czyli pokonania odległości około 3m na długich płozach, mocowanych na nogach każdego uczestnika z poszczególnych grup: szkoły podstawowej, gimnazjum oraz kadry z rodzicami.

Po zabawie terenowej nastał czas odpoczynku przy ognisku i relaksu na grzbiecie koni. Właścicielki stajni p. Magdalena Spława – Neyman (psycholożka, hipoterapeutka i instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalizacją jazda konna) oraz p. Katarzyna Sibilska przygotowały nam swoje koniki: ulubieńca dzieci - Mexxa i Modicusa. Koników dosiadali wszyscy – najmłodsi i najstarsi. Dzieci, rodzice, wychowawcy, nauczyciele i Panie Dyrektor.

Pierwsze Święto Szkoły - ze wspomnieniami sympatycznej atmosfery, dobrej zabawy, spontanicznej integracji naszego środowiska - przechodzi do historii, a my czekamy z niecierpliwością na kolejne – za rok.

 

 

Warszawa - happening w ramach projektu "Literacka Mapa Warszawy - Tuwim"

 

24 maja 2013r. uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy 1a Gimnazjum wzięli udział w ulicznym happeningu, pt. "W marzeniach snów ukoronować kilka głów... z Tuwimem", realizowanym w ramach literackiego projektu Biura Edukacji Miasta Warszawy, o nazwie: Entropia Słowa - Literacka Mapa Warszawy. Happening naszej szkoły odbył się przy ulicy Królewskiej 41 (skrzyżowanie z Zielną), w Śródmieściu. Jego tematem była twórczość Juliana Tuwima. Scenariusz i miejsce wydarzenia przygotowali i wybrali uczniowie klasy 1a Gimnazjum Sapere Aude razem z p. Anną Mieszkian w ramach działalności Koła Kultury Audiowizualnej. Nad organizacją całości wydarzenia w Warszawie czuwali: Anna Mieszkian, Paweł Jaśkiewicz, Kamila Stefańska, Łukasz Ruszczyk.

Stworzyliśmy:

„Abecadło Tuwima”, czyli miejsce dla poety, z portretem Tuwima, namalowanym przez uczennicę klasy 1a Gimnazjum – Monikę Karnowską, książkami, płytami i ulotkami własnymi o Tuwimie,
„Kartę z dziejów ludzkości”, prezentację biografii i twórczości literackiej Juliana Tuwima w formie głośnego skandowania,
„Ławkę wyobraźni” - opisanej z przygotowanym wierszem i zachęcającej do recytacji tegoż,
„Słopiewnie” - wygłosiliśmy wybrane utwory poety w formie głośnego skandowania,
„Przejazd Lokomotywy” – uczniowie maszerowali i nieśli przygotowane wcześniej przez siebie transparenty z rozpisanym wierszem „Lokomotywa” i jego plastyczną interpretacją, a w trakcie "przejazdu" wszyscy wspólnie skandowali tenże właśnie wiersz Tuwima,
„Jestem tylko poetą” - rozdawaliśmy ulotki z rymowanym wierszem o Tuwimie, stworzonym przez uczennicę klasy 1a Gimnazjum – Paulę Lawrenz, który miał zachęcić do zapoznania się z życiem i twórczością poety oraz wspólnego z nami integrowania się podczas happeningu w formach: skandowania, "przejechania się lokomotywą", uczestnictwa w przygotowanym przez nas konkursie recytatorskim dla mieszkańców Warszawy,
„Jak najwięcej wersów Tuwima” - Konkurs Recytatorski dla mieszkańców Warszawy w wieku od 0-130; Regulamin konkursu: każdy uczestnik wysłuchał 3 krotnie muzycznej prezentacji wiersza Tuwima, pt. "Abecadło", w trakcie której mógł się zapoznać także z tekstem wiersza, po tym czasie uczestnicy recytowali samodzielnie wiersz. Wygrała grupa składająca się z dziewczyn, ponieważ to one wyrecytowały cały wiersz prawie bezbłędnie, w nagrodę każda z nich otrzymała książkę z wierszami Tuwima. Druga grupa, której przyznaliśmy wyróżnienie za piękną recytację, otrzymała płytę CD Tuwimki, Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima.

Zmęczeni, nieco przemoczeni od deszczu, ale zadowoleni z dokonanej przez nas ulicznej prezentacji życia i twórczości Tuwima, powróciliśmy do szkoły :).